12. 12. 2020

Lego jako dárek pro dospělé

Možná si ťukáte na hlavu, vždyť Lego je přece hračka jen pro děti. Možná byste se divili, kolik dospělých lidí miluje Lego a možná takového máte i mezi svými blízkými. Tito lidé si říkají AFOLové, neboli Adult Fan Of Lego – dospělý fanoušek Lega. V článku najdete tipy a rady, jak takového fanouška Lega obdarovat, abyste mu udělali opravdu radost.

AFOLové jsou po celém světě se scházejí se jak na akcích a výstavách, ale také on-line na různých diskusních fórech. V Česku je asi největší komunita těchto lidí na fóru Kostky.org. Domlouvají se zde výstavy, srazy, lugbulky a další. Ale také si zde představují tzv. MOC – My Own Creation, neboli vlastní modely z Lega. Ať už jde o stavby, auta, letadla, nebo třeba fantazy krajina s rytíři a hrady.

Lego Ideas

A právě těchto MOC modelů využila firma LEGO pro tvorbu setů, které můžete koupit běžně v obchodě. Jde o řadu LEGO IDEAS. Vytvořil k tomu samostatnou stránku, kam mohou tito kreativní lidé dávat své výtvory a nechat ostatní lidi je hodnotit. Pokud nějaký model získá dostatečný počet hlasů postoupí do dalšího kola, kde zaměstnanci LEGO model dále posuzují. A pokud má štěstí rozhodne se ho LEGO vydat jako klasický set v krabici, který pak můžete koupit třeba ZDE.

Každý rok vychází několik setů Lego IDEAS, takže pokud zvolíte nejnovější určitě uděláte svému blízkému radost. Navíc se jedná o sběratelské kousky jejichž hodnota časem roste. Z těch opravdu vydařených vybíráme pár kousků.

Lego 21319 Friends Central Perk
Lego 21320 Dinosaur Fossils
Lego 1321 International Space Station

Lego modulární domy

Další z velmi populárních a opravdu detailně provedených setů jsou tzv. LEGO modulární domy. Jde o řadu LEGO Creator Expert. Jednotlivé domy se dají spojovat, proto se jim říká modulární a můžete si tak vytvořit ulici z těchto domů. Jejich propracovanost je opravdu dechberoucí. Jednotlivá patra se dají sundat a v interiéru najdete i takové detaily jako jukebox, boxovací ring, prodejnu oblečení, nebo třeba kino včetně promítačky a mnoho dalšího. Je to zábava opravdu na dlouho.

Opět vychází několik těchto setů ročně, takže, když sáhnete po novince, určitě neprohloupíte. Níže najdete několik z těch nejzajímavějších modelů z této řady

Lego 10211 Grand Emporium
Lego 10232 Palace Cinema
Lego 10243 Parisian Restaurant

TAJNÝ TIP – Nejnovější Lego sety můžete najít na stránkách Brickset.com

Lego Buildings

U budov z Lega ještě zůstaneme. Relativní novinkou, alespoň co se týče pravidelnosti je řada LEGO Buildings, která patří také pod řadu Lego Creator Expert. Jde o stavebnice pro opravdu náročné. Některé z těchto setů drží rekord co do počtu samotných kostiček.  Najdete zde takové skvosty jako model Taj Mahalu, londýnského Toweb Bridge či Big Benu, opery v Sydne, nebo Colosseum v Římě, které obsahuje neuvěřitelných 9036 kostiček. Nevýhodou je vyšší cena, ale co byste pro své milované neobětovali, že.

Lego 10214 Tower Bridge
Lego 10234 Sydney Opera House
Lego 10276 Colosseum

Lego Architecture

Pokud nemůžete, nebo nechcete obětovat tolik peněz za Lego Buildings můžete to zkusit u LEGO Architecture. Jde o zmenšeniny známých staveb z celého světa. A díky svému mini měřítku jsou sety mnohem dostupnější. Některé ze setů jsou opravdu titěrné, ale najdete mezi nimi i krásné sety jako například New Yorský Empire State Building či sochu Svobody, Bílý dům, či Capitol ve Washingtonu a mnoho dalších. Výhodou je i to, že tyto sety po sestavení nezaberou tolik místa.

Lego 21045 Trafalgar Square
Lego 21042 Statue of Liberty
Lego 21054 The White House

Lego Technic

Pokud tíhnete spíše ke strojům než k architektuře, pak je jasná volba LEGO Technic. I pro dospělé zde najdete velké množství sportovních aut, jeřábů či letadel. A navíc k nim můžete dokoupit i motůrky a baterie, takže stroje pak budou jezdit či svítit. Zaměstnancům Lega v Čechách se před lety povedl husarský kousek, když postavili z Lego dílků sportovní auto Bugatti Chiron ve skutečné velikosti, které bylo poháněno těmito Lego motorky.

Lego 42115 Lamborghini Sián FKP 37
Lego 42009 Mobile Crane MK II
Lego 42083 Bugatti Chiron

Lego StarWars

A na závěr něco pro milovníky sci-fi. Již delší dobu vychází sety s tématikou LEGO Star Wars a podle všeho je o tuto řadu opravdu zájem. Najdete zde tak i jeden z největších prodávaných setů z modelem lodi Millennium Falcon z roku 2017, který obsahuje 7540 dílků. Už dnes se jedná o sběratelský kousek, který je téměř nesehnatelný. Ale najdete zde i řadu dalších skvostů jako například Imperial Shuttle. Hledejte sérii Lego Star Wars Ultimate Collector.

Lego 75288 AT-AT
Lego 75192 Millennium Falcon
Lego 75252 Imperial Star Destroyer

Závěr

Jak vidíte v případě Lega je opravdu z čeho vybírat a samotné Lego přijde v budoucnu i s novými řadami a modely, které budou atraktivní i pro dospělé. Věříme, že nákupem některého Lego setu z těchto vybraných kategorií uděláte obdarovanému opravdovou radost. Přejeme šťastnou ruku při výběru toho správného Lego setu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.